Zazimování zahrady
- Lis 21, 2022
- Od Petra Kučerková
- V Akce, Zahrady
Na přelomu podzimu a zimy rostliny přestávají růst a uchylují se k hlubokému odpočinku. Všechna jejich energie se pomalu stěhuje z vrchní části do té spodní, kořenové. Podzimní údržbu máme již za sebou a během zimního období je ten správný čas pro oslovení zahradního architekta a naplánování zahradních úprav nebo zhotovení projektů pro novou zahradu.
Máme-li už zahradu založenou, nezapomeneme v době sněhových nadílek z jehličnanů a stálezelených keřů pravidelně sníh očišťovat, aby nedošlo pod tíhou sněhu k jejich poškození. V případě, že chceme na zahradě pokácet vzrostlý strom, je tato mimovegetační doba jedinou možnou variantou. Jakmile pominou mrazy a sníh roztaje, můžeme se pustit do řezu ovocných stromů – jabloní a hrušní. I další stromy a keře můžeme za příznivého bezmrazého počasí prosvětlit průklestem. Můžeme zmladit i listnaté živé ploty jako např.ptačí zob. Zeleninové záhony na konci zimy urovnáváme a připravujeme pro přímé výsevy. Nejranější sadbu vyséváme pod fólie nebo do pařenišť. Pokud je zima mírná, ne příliš mrazivá, věnujeme vyšší péči chorobám v trávníku – plíseň sněžná – vhodným postřikem.
Vypustíme jezírko a zasypeme ho listím, kvůli ochraně vodních rostlin. Trvalkám seřízneme nadzemní část (kromě travin). Vyhrabáváme listí. Trávník posečeme na 2-3 cm. Chvojím na zimu zakrýváme rostliny, které by mohly namrznout. Růže částečně sestříháme a přihrneme zemí. Přes zimu sklepáváme sníh z jehličnanů. Ze země vyjmeme cibulnaté a hlíznaté rostliny nesnášející zmrznutí. Zazimujeme závlahový systém – vypustíme z něj vodu.
Před zimou je nutné uskladnit kbelíkové a balkonové rostliny. Vhodným prostorem je suchý, nevytápěný, světlý sklep, případně chladná chodba nebo zimní zahrada. Zalévejte méně často, jednou za 14 dní. Na jaře zkraťte rašícím rostlinám výhony asi o polovinu a přesaďte je.
Petra K.