Šperky pro Vaší zahradu, které potěší nejen Vaše oko….

Všechny ženy máme jistě rádi šperky ať už v jakékoliv podobě. Muži nám je s láskou kupují a  my ženy je hrdě nosíme. Šperky takové, které podtrhují naší osobnost a na první pohled napovídají jaké jsme. Šperkem může být opravdu cokoliv, co si pod tím ovšem představíte nechám na Vaší fantazii:-)   Já dnes ale budu psát o úplně jiných špercích…

Chtěla bych Vám proto  představit Eiwan atelier, malou rodinou firmu, mé přátelé, nyní i naše obchodní partnery. Jsou to manželé Alena a Miloš, kteří právě takové přírodní šperky vytvářejí. Ovšem šperky pro náš domov, zahradu, terasu či jakékoliv místo, kde nám je dobře.  Je to atelier, který jak sami říkají, je inspirován naší Zemí.

 

Z jejich dílny vznikají krásné umělecké, dekorační i užitné výrobky z lokálních přírodních materiálů, zejména kamene. Kamenné sochy, přírodní plastiky. Ptačí napajedla z pískovce, misky, svícny a  mýdlenky z opuky. Závěsné bytové a zahradní šperky z říčního kamene – symbolické kompozice, zvonkohry, Feng Shui světlohry.

 

A toto nám o sobě pověděli:

Jsme malá rodinná firma – manželé, kteří se rozhodli věnovat se romantické tvůrčí práci s přírodními materiály, které nás obklopují. Žijeme i pracujeme ve vesnici (s původním názvem Eiwan) s výhledem na kopce Českého Středohoří, v oblasti, které se v naší zemi říká „Zahrada Čech.“
Poté, co jsme před lety „utekli“ z města na venkov, okouzlila nás zdejší krajina. Okolní místa se starou keltskou a slovanskou historií, krása darů země a genius loci řeky Ohře nás silně inspirovali k tvorbě.
První materiál, se kterým jsme začali pracovat, byl doslova „kámen domova“. Zaujal nás při rekonstrukci našeho domu. Opuka je mořský sediment, tvárný kámen, v Čechách používaný tradičně jako stavební už od dob románského slohu. Naše vesnice stojí na skále z tohoto kamene a její atmosféra je jím prodchnutá. S tímto materiálem jsme experimentovali a zjistili, že je po ohlazení velmi krásný a neobvyklý. Tak jsme tedy začali ze stavebního odpadu vytvářet výtvarné předměty…
Postupem času nás také zaujaly měkké říční kameny řeky Ohře s krásnou kresbou a zajímavým příběhem. Z těch začaly vznikat závěsné dekorace plné světla, které „spojují živly“. Dnes už pracujeme i s kvalitním pískovcem z nedalekého malého lomu. Vytváříme z něj půvabná ptačí napajedla či sochy. Velmi nás baví experimentovat s materiálem, to je nakonec vidět i na našich neobvyklých figurativních plastikách.

 

 

Nejsme kameníci, původním vzděláním jsme oba učitelé. V tradičním řemesle jsme samouci, pouze na něj lehce navazujeme hravým, řekněme postmoderním způsobem. V poslední době se nám aktivity přirozeným způsobem rozšiřují o pořádání workshopů, tvůrčích až arteterapeutických dílen pro dětské skupiny i širokou veřejnost. Tímto se kruh naší činnosti uzavírá. Myslíme si, že v dnešní době je více než potřeba nacházet nové cesty k tomu, jak (znovu)budovat vztah a lásku k „opravdovému“ materiálu, ke krajině, přírodě a místu, ve kterém člověk zapustil své kořeny. Hledat a nacházet způsob, jak uctít krásu země.

S láskou Váš Eiwan Atelier

 

 

 

 

Co dodat, už máte svůj šperk do Vašeho osobního prostoru? Ne? Já už ano a ne  jeden 🙂 Krásné dny Vám přeji,  Petra Anat K.