Obnova zahradního dvoru na statku ve Vráži

Nedaleko Prahy, směrem na Plzeň, poblíž Karlštějna v obci Vráž, měla naše společnost možnost  navrhnout a zrealizovat historickou zahradu Screen Shot 09-15-16 at 03.01 PMna rekonstruovaném statku váženého sběratele historických vozidel.

Základním faktorem  bylo propojení současných poznatků s dobou minulou, tak aby zahrada korespondovala s architekturou samotné stavby. A to se myslím projektantce Slávce velmi podařilo.

Screen Shot 09-15-16 at 02.58 PM

 

Atriovému dvoru koresponduje vsakovací retenční kamenná nádrž na vodu. Centrálním prvkem je květnatá louka osázená cibulovinami a kvetoucími trvalkami. Kolem je lemován živý plot z ptačího zobu doplněné o skupiny levandulí. Hortenzie, ibišek, perovskie, ořechoplodec, svída, komule a další charakteristické keře a trvalky  zahradu nejen vyzdvihují, ale podtrhují rozmanitost v celoročním kvetení.

zahrada na statku  zahrada na statku zahrada na statku

Samotná realizace zahrady si vyžádala změnu propustnosti stávající jílovité zeminy a to navožením štěrku celoplošně, tak aby se vláha odvedla do spodní vrstvy. Vše se provádělo půdní frézou a zakladačem trávníků.

Příprava půdy zakladačem trávníkuPříprava půdy zakladačem trávníku

Příprava půdy zakladačem trávníku

Příprava půdy

Příprava půdy

Výsadba trvalek probíhala do speciálních štěrkových záhonů, kde byl poměr kameniva 60/40. Tyto podmínky jsou pro růst některých rostlin velmi důležité. Zde se nepoužila textilie proti plevelům a vláze a plocha se zamulčovala kamenivem v dostatečné tloušťce.Vzrostlé stromy a keře. Na jejich usazení bylo zapotřebí techniky, nejen pro svou váhu, ale i pro bezpečnou manipulaci.

WP_20150407_002

 

Výsadba trvalek

WP_20150411_006WP_20150407_004
Výsadba trvalek

Takto probíhá výběr  stromů u pěstitele a jeho zdokumentování a odsouhlasení před vyjmutím ze země.

WP_20150318_004