2. místo – „Strom roku 2016“ – Břestovec z Ústí nad Labem

Ústečané a příznivci veřejné a zahradní architektury a zeleně. Děkujeme všem za poslání hlasů v anketě Strom roku. Břestovec, který roste ve Smetanových sadech. Listnáč s bohatou korunou se probojoval na druhé místo z dvanáct letošních finalistů.

Zajímavost:

Břestovec (dva stromy) Smetanovy sady zdobí od roku 1886, kdy park vznikl. Šlo o estetický doplněk dnešní budovy muzea, postavené v letech 1876 a 1898, kde původně sídlila dívčí obecná a měšťanská škola. Z dobových fotografií lze usuzovat, že stromy byly vysazeny již vzrostlé, ve věku přibližně 10-15 let. Oba stromy mají velmi zajímavě utvářenou korunu, hlavní větve dorůstají až k zemi, kde se různě kroutí a plazí, aby se pak dál od kmene opět počaly zvedat. Stromy tak svými větvemi tvoří stinné esteticky působivé podloubí, které hojně využívají obyvatelé města pro setkání i odpočinek, a to zejména v letním parném počasí. Stromy často využívají i fotografové jako nádhernou kulisu pro fotografie svatebčanů. V roce 2006 byly oba stromy vyhlášené za památné.

 

Břestovec západního Celtis occidentalis

Břestovec západního Celtis occidentalis

Břestovce jsou vývojově velmi starobylým rodem a nejblíže jsou příbuzné jilmům. Břestovec západní pochází ze Severní Ameriky. Jeho plody jsou červenohnědé až purpurové drobné peckovičky, které jsou jedlé. Dužina pod slupkou je ovšem velice tenká, převážná část plodu tvoří pecka. Ale chuť je velice zajímavá a těžko přirovnatelná k jiným plodům. Zkuste ochutnat. Plody některých druhů břestovců se v Americe zdobí i dorty.

– Výjimečnost v České republice –

– Nádherné tvary stromů –

– Dekorativní borka i koruny –

– Jedlé plody –

– Výborný zdravotní stav

Popis: strom listnatý, tvar polokulovitý, listy střídavé, okraj listu pilovitý, snáší znečištěné ovzduší, výrazné podzimní zbarvení listů. Vykvétají brzy po vyrašení listů žlutobíle. Plodem je drobná žlutočervená peckovice v plné zralosti tmavohnědá. Na stanoviště nenáročný. Břestovec západní vysazujeme především v teplejších oblastech do stromořadí, jako soliteru i do skupin.

Dřevo břestovce je pevné, lehké a ohebné. Používalo se k výrobě rybářských prutů a bičů (ketlis znamená řecky bič, odtud vědecký název Celtis). Břestovec byl ještě v třetihorách v Evropě velmi rozšířen, ale příchod doby ledové vyhubil mnoho druhů. V našich podmínkách rostou jen tři druhy břestovců v botanických zahradách. V tropických pásmech roste na dalších 60 druhů.

Vzhledem k tomu, že dobře snáší chudé půdy, sucho, plné slunce i zastínění a dobře prospívá i v znečištěném ovzduší, bývá vysazován jako okrasná dřevina, zejména v nižších polohách. A takový strom máme u nás v Ústí , symbol města vysoký 14 metrů a staří 140 let…