Funkční zahrada aneb skleník na Vaší zahradě

Funkční zahrady u nás stále více nabývají na oblíbenosti. Lidé už nevnímají zahradu pouze jako prostor k relaxaci, ale i prostor k možnosti vypěstování něčeho zdravého. Jedlé keře, ovocné stromy a bylinky jsou pro spousty z nás nezbytnou součástí naší vysněné zahrady. O to spíše pokud na naší zahradě budou běhat děti. Rybíz, angrešt, třešně, jahody či okurky, to vše ti nejmenší z nás velice rádi uždibují přímo ze zahrádky. Častokrát bychom si přáli, aby tato sezóna trvala po celý rok, či abychom si ji mohli, co nejdéle prodloužit. To ovšem není nemožné. Vybudováním vlastního skleníku se takovému přání můžeme hodně přiblížit. Právě skleník nám dává nové možnosti pěstování užitkových rostlin po většinu roku. Zajišťuje jim vhodné podmínky pro růst a  chrání je před chladem, deštěm a větrem. Díky tomu všemu můžeme docílíme větší sklizně.

 

Výstavbou skleníku tak navazujeme na tradice našich babiček, které si zeleninu a ovoce pěstovaly na svých zahrádkách samy. Nejenže tím ušetříme nemalé peníze, ale navíc máme jistotu, že to co jíme, je opravdu zdravé a plné vitamínů.

Výhody, které získáte vybudováním vlastního skleníku.

  1. Ve skleníku vypěstujete (téměř) cokoliv.
  2. Ochráníte rostliny před nepřízní počasí.
  3. Prodloužíte dobu pěstování o podstatnou část roku.
  4. Domácí mazlíčci už vaši úrodu nezničí.
  5. Utužíte své zdraví a zrelaxujete.
  6. Využijete ho jako odpočívadlo i uložiště.

Na co dávat pozor při výběru skleníku?

Sklo versus polykarbonát: jakou výplň vybrat?

Pěstitelé, kteří pozorovali při zahradničení už své babičky, tvrdí: „Když skleník, tak jedině ze skla.“ Používali ho už naši předkové a určitě věděli, co dělají. Jiní zahrádkáři zase nedají dopustit na opláštění polykarbonátem. Jak tyhle dvě skupiny rozsoudit? Který materiál je tedy lepší?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Právě proto koluje okolo skla (a snad ještě více okolo polykarbonátu) řada mýtů, které mohou naši nejistotu při výběru skleníku ještě prohloubit. Jaké vlastnosti oba materiály nabízejí? Podívejme se na ně blíže.

1.Skleněná výplň.

Sklo má při výrobě skleníků dlouhou tradici. Kromě toho má také vyšší hmotnost než polykarbonát, konstrukce skleníku je zpravidla robustnější a jejich životnost se počítá v desítkách let. Ve vhodných podmínkách je téměř neomezená (právě proto se některé skleníky dědí z generace na generaci).

Na druhou stranu, sklo nedokáže zadržovat teplo tak efektivně jako polykarbonát.

Je také potřeba zvážit náročnost montáže. Skleníky ze skla se neobejdou bez betonových základů či podezdívky, které je potřeba mít připravené ještě před montáží skleníku.

2.Výplň z polykarbonátu

Druhou možností jsou právě skleníky z polykarbonátu. Oproti sklu se jedná o „mladý“ materiál, který se začal vyrábět v 50. letech minulého století. Proto ho nevyužívali naši předkové, zato u současných zahrádkářů jeho popularita strmě roste.

Polykarbonát má oproti sklu mnohem lepší termoizolační vlastnosti, proto se v něm daří nejen zelenině, ale i cizokrajným rostlinám ze subtropického pásma. Skleník z polykarbonátu je také méně nákladný na pořízení (nižší hmotnost se zpravidla promítne i do koncové ceny skleníku) nebo na vytápění v chladném období (právě proto, že lépe zadržuje teplo).

Další výhodou je pružnost polykarbonátu. Oproti skleněným tabulkám je namontován po dílech a v případě nárazu nebo poškození to většinou odnese jen polykarbonátový plát, který můžete lehce nasadit na původní místo. Pozornost je třeba věnovat UV ochraně, která se odvíjí od tloušťky a povrchového ošetření polykarbonátu. Polykarbonátový skleník vydrží běžně 15–20 let. Má tedy nižší životnost než-li skleněný skleník.

Ani polykarbonát není nezničitelný. Především je náchylný vůči proražení ostrými předměty, což se může projevit zejména při neopatrné montáži. S materiálem proto nakládejte opatrně.

 

 

Jak může takový skleník vypadat vám pro inspiraci chceme zprostředkovat prostřednictvím fotek z jedné naší realizace.

Zatím je hotova první fáze a to vybudování dubové základny. Na tuto základnu už jen usadíme vyrobený skleník dle naší vizualizace. Jedná se o model Gothic, který představuje skleník v typickém anglickém stylu na podezdívce. Místo zděné podezdívky jsme zvolili podezdívku z dubových hranolů, aby skleník zapadl do konceptu celé zahrady, kde dřevo dominuje.

Námi navržený a dodaný skleník je vyrobený z následujících komponentů (Vitreus skleníky):

  • kvalitní rám z hliníkových profilů, který nepodléhá negativním vlivům počasí
  • zasklení 4 mm tvrzeným sklem ESG
  • v základu jsou tyto skleníky vybaveny okapy a dešťovými svody a též okapničkami a svody pro odvod kondenzátu z vnitřku skleníku ven
  • rám skleníku může být v  libovolné barvě dle standardu RAL, za zvýhodněnou cenu též i nelakovaný rám
  • 4 – 8 střešních oken v závislosti na velikosti skleníku

 

Skleníků je opravdu celá řada a je jen na vás jaký si vyberete. Zda bude skleněný či polykarbonátový,  zelený či antracitový,  jednoduchý, anebo zvolíte skleník v anglickém stylu, který bude zároveň šperkem vaší zahrady.

 

Rádi vám pomůžeme s jeho výběrem a následnou stavbou – zavolejte nám.