Realizace zahrady dokola a kolem se Zeleným kolem aneb náš odborný článek na stránkách TV Prima
- Dub 14, 2021
- Od Petra Kučerková
- V Akce
Než začnete podnikat jakékoliv kroky a pustíte se do samotné realizace vaší zahrady, je dobré si předem udělat představu o tom, jak by vaše zahrada měla vypadat.
Obvykle však spousta z nás právě takovou představu nemá, či dokonce představy nemusí ladit s podmínkami, které nám prostor dává. V těchto situacích je vhodné najmout si odborníka, který vám s myšlenkou a formou nové zahrady pomůže.
Zahradní architekt vám nejen pomůže ujasnit si představy o budoucí zahradě, ale také doladí technické detaily, které samozřejmě s realizací nové zahrady souvisí a ne vždy je člověk schopen je vyřešit sám. Zahradní architekt vám zahradu s jejími prvky přesně vizualizuje a dokáže ji i zobrazit v průběhu celého roku. Než takového odborníka oslovíte, je dobré mít ujasněné alespoň vaše základní požadavky a představy, jak budete zahradu využívat.
Než začneme plánovat
Ponořte se do svého vlastního života… chcete se po návratu z práce věnovat aktivnímu odpočinku, třeba ve formě sekání trávníku nebo si raději sednout se sklenkou vína na terasu? Raději si k večeři utrhnete čerstvé rajské jablíčko z vašeho záhonu nebo si ho klidně koupíte a bude vám k němu stačit pouze bazalka z vašeho bylinkového záhonu? Chcete relaxovat u vody a pozorovat přitom ryby nebo jste spíše na koupání v průzračně čisté vodě? Budou vaše děti chodit na blízké hřiště a doma si jen kopat na trávníku nebo byste je raději měli pod dohledem na domácím velkorysém hřišti? Každá funkce vyžaduje odlišný přístup.
Při plánování zahrady je zapotřebí také zohlednit několik důležitých faktorů jako jsou klimatické a půdní podmínky místa, zdroj vody, lokalita, v jejímž kontextu by zahrada měla vznikat, čas, který chcete v budoucnu zahradě věnovat. Nesmí se zapomínat ani na finanční stránku celé realizace, tedy kolik finančních prostředků chcete do realizace investovat. Čím více informací máme a čím více důvěry nám zákazník dá, tím je naše práce přesnější a o to více se výsledek podobá tomu, o čem zákazník sní.
Koncept a realizace
Fáze před realizací projektu je tedy opravdu zřejmě ta nejdůležitější a může vám v budoucnu ušetřit čas i peníze. Pokud se zahrada navrhne a založí správně, drobnější změny se v budoucnu budou dělat celkem snadno. K vybudování důvěry mezi námi či jiným odborníkem a zákazníkem je důležitá osobní návštěva projektanta na pozemku klienta. Jsme i rádi, když nás klient pozve k sobě domů a my si můžeme udělat představu o jeho nejosobnějším prostoru. Musíte zjistit, kde lidé jedí, jaké jsou výhledy z jejich oken, jestli preferují minimalismus či trochu roztomilé ztřeštěnosti apod. U nás to tedy funguje tak, že jako první jedeme k zákazníkovi domů. Ale ještě předtím ho poprosíme o vyplnění dotazníku, kde se ptáme na zahrady, které se mu líbí, jestli má raději dřevo nebo ocel, jestli se cítí lépe v divočině či úhledném prostoru, jaké barvy ho oslovují a také kolik času plánuje zahradě věnovat.
Díky těmto informacím vytvoříme dva různé koncepty, jak zahradu pojmout. Možná se ptáte, proč dva koncepty. Chceme dát lidem na výběr a ukázat jim, že ze stejných postulátů se dá vytvořit několik rozdílných zahrad. První koncept vychází spíše ze zákazníkových definic, ve druhém pak ukazujeme, co by se z původních předpokladů a podmínek dalo vytvořit dle nás.
Po dobře vytvořeném projektu již přichází fáze realizace a zákazník má 2 možnosti – buď si zahradu zrealizuje sám, ideálně i pod odborným dohledem autorského dozoru, nebo opět využije zkušeností odborníka a přenechá i tuto část na něm. Jelikož hlavně terénní úpravy a stavební práce vyžadují využití techniky, kterou zákazníci zpravidla nedisponují, nechávají rádi i realizaci na nás. Ne vždy si ovšem zákazník může dovolit realizovat zahradu najednou, a proto je zcela běžné realizaci rozdělit na 2-3 etapy.
Článek je umístěn na stránkách TV Prima na níže uvedeném odkaze 🙂