Dračík jako trvalka roku 2021
- Dub 03, 2022
- Od Petra Kučerková
- V Akce
Spolek českých perenářů, tedy pěstitelů trvalek, vyhlašuje každým rokem trvalku sezóny. V roce 2021 tuto poctu získal dračík. Je to trvalka, kterou většina laické veřejnosti, tedy běžní zahrádkáři, zatím moc nezná. Dračíky pocházejí ze Severní Ameriky a najdete je od Mexika až po severní hranici Spojených států. Jedná se o byliny i polokeře. Většina u nás nabízených dračíků se hodí do trvalkových záhonů, kde se uplatňují spíše jako doplněk k výraznějším druhům rostlin.
Dračíky vysazujeme na teplejší, otevřená nebo polostinná stanoviště. Vyhovují jim lehčí, humusem bohaté, u některých druhů alkalické, ale většinou neutrální až slabě kyselé půdy. Jedná se o spíše krátkověké rostliny (3-5let), v našich podmínkách s uspokojivou mrazuvzdorností (v zimách bez sněhové pokrývky chránící rostliny může docházet k jejich vymrzání). Dračíky se poměrně snadno množí výsevem semen, ale zejména kultivary je nutné řízkovat. Dračíky můžete pěstovat i v nádobách na terasách a balkonech, ale takto pěstované rostliny budou potřebovat na zimu umístit do chladné ale dostatečně světlé a bezmrazé místnosti.
Krása dračíků spočívá především v množství trubkovitě nálevkovitých květů, které jsou uspořádány v latnatých nebo hroznovitých květenstvích. Jednotlivé druhy dračíků nakvétají od dubna do září a umí hrát všemi barvami od bílé a krémové přes růžovou, červenou až k fialové. Některé kultivary nabízejí dokonce květy dvoubarevné. Odkvetlé dračíky nezapomínejte sestřihnout, abyste podpořili jejich druhou vlnu kvetení, která se dostaví koncem léta.
Líbí se Vám dračík? Určitě neváhejte a poříďte si ho na Vaši zahrádku 🙂
Petra Anat K.